Mezinárodní den dětí je jeden z mála svátků v České republice, který se u nás všude a s velkou radostí slaví. Letos tento den připadá na středu, ale na mnoha místech se bude slavit již poslední květnový víkend, případně i dny následující. V současnosti se svátek slaví ve více než 145 zemích světa, a jeho hlavním cílem je upozornit na práva a potřeby všech dětí a ukázat, že každé dítě má nárok na zdravý a harmonický vývoj ve svobodných podmínkách a v míru.

            Možností, jak oslavit s dětmi jejich den, je spousta. Nejrůznější organizace pořádají zábavné programy pro děti, ve školách bývají pro děti pořádána různá soutěžní, sportovní či jinak zaměřená dopoledne. A proč? Den dětí by totiž měl být dnem odpočinkovým. Měl by být plný zábavy, her, soutěží, výletů, sladkých odměn i malých dárečků. Záleží jen na nás, co pro své děti připravíme nebo vybereme. A pokud jim nabídneme nějaký ten výlet, určitě jím nepohrdnou.

            Důležité je, abychom program přizpůsobili věku dětí, tomu co je zajímá a samozřejmě také našim finančním možnostem. Velkou roli také hraje počasí, ale tomu bohužel neporučíme. Je proto dobré mít připravenu suchou i mokrou variantu programu. Určitě je dobré popřemýšlet a plánovat dopředu. Program můžeme připravit sami nebo se můžeme nechat inspirovat bohatou nabídkou programů, protože v každém městě se zcela určitě bude nějaká ta akce pro děti konat.

            Hrady a zámky nabízí například speciální kostýmované prohlídky, rytířské hry, soutěže, noční programy atd. Na různých místech jsou pořádány tzv. „Pohádkové cesty“. Divadla hrají různá dětská představení atd. Mezinárodní den dětí se slaví zkrátka všude – v zoologických zahradách, na farmách, v knihovnách, mateřských centrech i v obchodních centrech, v pohádkových areálech, ve vlacích, na hradech i zámcích … Prostě nejrůznější organizace na různých atraktivních místech lákají děti a jejich rodiče, aby spolu prožili báječný den plný zábavy, veselí a dobrodružství. A je opravdu jen na nás, co si vybereme. Pokud však zvolíme veřejný program, je potřeba včas zjistit, jak je to se vstupenkami. Některé oblíbené akce, totiž bývají brzy vyprodány.

            Myslím si, že není problém najít nebo připravit pro děti jakýkoli zajímavý program. Stačí se nechat inspirovat nejrůznějšími nabídkami nebo se přímo zeptat dětí a ony nám jistě poví, jak si svůj den představují a jak by jej chtěly prožít. A ať už vyberete cokoli, nejdůležitější na tom všem je, že si společně užijete krásný den plný úžasných zážitků. 

A teď několik tipů:

 • Den dětí v ZOO

            Hned 28. května můžete vyrazit na Den dětí do zoologické zahrady v Liberci. O den později bude pro děti připraven program „Děti dětem“ v zoo Jihlava, kde se děti mohou těšit na program v Africké vesnici Matongo, na hry, výtvarné tvoření a soutěže. Přímo 1. června se pak můžete vydat do zoo v Praze, kde prožijete den plný her a zábavy ve spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy, do zoologické zahrady v Brně, kde bude po celé zoo připraven bohatý program s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou, do zoo Ostrava, kde bude připraven program s názvem „Pohádková zoo“, nebo můžete navštívit zoo Dvůr Králové nad Labem. V zoo Ústí nad Labem proběhne dětský den 5. června a ve stejný den můžete navštívit také akci v Děčíně, kde Zoo Děčín a Expozice Rajské ostrovy budou pořádat akci s názvem „Zoo dětem“.

 

 • Den dětí v pohádkové zemi

            Nejznámější u nás je asi Pohádková říše Fábula v Kamenici nad Lipou. Zde se bude dětský den konat až o prázdninách, přesněji 2. července, a děti by určitě neměly zapomenout si s sebou vzít vysvědčení. Čeká na ně bohatý program, pohádkové sklepení plné živých bytostí, divadlo i dětská tombola.

 • Den dětí v zábavním parku

            Zábavních a interaktivních parků, center je u nás hned několik. Stačí si jen vybrat a můžete vyrazit. Byly postaveny právě pro děti, ale vyřádí se v nich i rodiče, protože většina atrakcí je pro celou rodinu.

 

 • Den dětí na hradech a zámcích

            Pohádkový den dětí na zakletém hradě s názvem „Kolotoč prima pohádek“ čeká děti 21. – 22. května na hradě Sovinec. Připraveny budou myší dostihy, pohádky, soutěže a klání rytířské pro malé i dospěláky. O týden později, ve dnech 28. – 29. května, se mohou děti vyřádit na hradě Sychrov. V tyto dny se zámecký park promění v místo plné soutěžních úkolů. Za odměnu pak čeká na každého dětského účastníka dárek. Součástí akce bude již tradiční čokoládová bitva. Dne 28. května můžete také navštívit zámek v Lomnici nad Popelkou, kde na všechny děti, rodiče i prarodiče, kteří si chtějí hrát, čeká společné tancování, muzicírování, vystoupení kytaristů, mažoretek, irských tanečnic, zámecký jarmark, loutková pohádka … a vůbec první dětský country bál pod širým nebem. Dne 29. května se bude na hradě Grabštejn konat již tradiční Den dětí, který opět přinese především malým návštěvníkům možnost potkat historické a pohádkové postavy v kostýmech, a to nejen při prohlídce se svatou Barborou, ale i na klasických prohlídkách a také během hraní si v zahradě. Opět se můžete těšit na kroket, badminton a další hry a samozřejmě nebude chybět oblíbené vyrábění či malování obrázků z těsta. V neděli 12. června čeká všechny malé návštěvníky parku kolem zámku Lednice den plný zábavy. Těšit se můžou na honbu za pokladem, zábavné atrakce, zvířecí farmu, malování na obličej, vystoupení dravých ptáků, zkoušku sil na lezecké stěně. Nebudou chybět ani skákací hrady, trampolíny a různé soutěže o ceny. Na závěr pak mohou děti zhlédnout interaktivní koncertní představení Sněhurka a sedm trpaslíků se spoustou písniček. O týden později 18. června bude na zámku Dobříš připravena akce „Zámek dětem“, jenž je určena zejména rodinám s dětmi, na které čeká bohatý hudební a zábavný program moderovaný zámeckými šašky.

 

 • Den dětí v přírodě

            Nejoblíbenější u dětí jsou asi tzv. „Pohádkové cesty“, na kterých se děti potkají s živými pohádkovými postavami, projdou se přírodou a stráví prima den plný nejrůznějších úkolů a soutěží na čerstvém vzduchu. Další možností jsou ekologická centra jako je Toulcův dvůr v Praze a spousta jiných, kde děti uvidí to, co by jinde neviděly. Dne 1. června můžete také navštívit Den dětí ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

            Výčet akcí zcela jistě není úplný. To by ani nešlo. Kromě výše uvedených akcí můžete s dětmi navštívit například:

 • aquapark
 • různé sportovní aktivity - lanové centrum, bobová dráha, trampolíny, bowling, minigolf …
 • muzeum nebo výstavu
 • kino či divadlo
 • zajímavý koncert
 • cukrárnu

Kromě toho můžete dětem uspořádat:

 • dětskou party doma nebo u kamaráda plnou her a soutěží
 • piknik v přírodě
 • netradiční noční hru
 • domácí opékání buřtíků
 • a spoustu dalšího

Je jen na vás, co vymyslíte a připravíte. Fantazii se totiž meze nekladou. Přeji všem dětem, aby si svůj den užily a měly na něj jen ty nejhezčí vzpomínky.

Mgr. Marie Tomanová